Strony

poniedziałek, 26 listopada 2012

czerwona herbata;)

Wpis dodany przez Natalia

Witam. Dziś napiszę coś na temat herbaty czerwonej.




Jest to herbata całkowicie fermentowana(na zachodzie zwana jest  czarną).  Jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów herbat wytwarzanych w Chinach i nie tylko. Kolor naparu jest czerwony. Tradycyjne chińskie herbaty czerwone w przeciwieństwie do indyjskich  przeważnie nie są cięte (posiadają całe pąki i liście) 

Najsłynniejsze herbaty czerwone to :
-Dian Hong(czerwona herbata z Yunnanu) i
-Qimen Hongcha (czerwona herbata z Qimen- u nas zwana jako Keemen)

Pu-erh
Na uwagę wśród herbat czerwonych zasługuje tak zwany „zabójca tłuszczu” Pu-Erh- herbata która jest pomocna przy dietach odchudzających  bo  zwiększa spalanie tłuszczów.  Jest obfita w związki mineralne i mikroelementy fluoru, wapnia, manganu i teiny. O niej napisze trochę więcej.
Pu-erh (którego nazwa pochodzi od miasteczka Puer w chińskiej prowincji Junnan ). Ten rodzaj herbaty jest poddawany procesowi pół fermentacji. Następnie susz ten dojrzewa przez długi czas w specjalnych pomieszczeniach (proces ten zwany jest leżakowaniem).Gotowy napar ma ciemnobrązowa barwę i charakterystyczny korzenny posmak.Susz często wzbogacany jest  owocami  lub trawa cytrynową ze względów smakowych ponieważ nie każdemu może odpowiadać jego charakterystyczny smak.

Parzenie :

herbatę czerwoną  należy zaparzać w porcelanowym czajniczku  najlepiej w miękkiej wodzie pozbawionej soli wapnia i magnezu przez ok.  3 do 7 minut, a następnie przelać do małych porcelanowych filiżanek.Takie postępowanie  zapobiegnie gorzkiemu posmakowi herbaty i podkreśla jej subtelny posmak..

Właściwości :
-Pobudza  wytwarzanie soków trawiennych i stymuluje pracę jelit (przyśpiesza metabolizm) a w efekcie spalanie tłuszczów
-Reguluje przemianę materii 

-Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie( poprawia krążenie)

-Ma dobroczynny wpływ na działanie organów wewnętrznych: głównie układu pokarmowego i wątroby.

-Fluor  w niej zawarty chroni zęby przed próchnicą.

-Wpływa pozytywnie na poprawę pamięci i  koncentracji

-Przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu. 

-Ma działanie moczopędne.Wzmacnia organizm.


Poza wyżej wymienionymi właściwościami  warto wspomnieć  ze wielu psychologów uważa, że herbata ta ma działanie antydepresyjne a jej regularne spożywanie poprawia nastrój.  
W te chłodne, deszczowe  dni   z pewnością   niejedna osoba chciałaby sobie poprawić humor szklanką ”pozytywnej”  herbaty;)

1 komentarz: