Strony

czwartek, 22 listopada 2012

Herbata cesarska…

   
Herbata zółta bo o niej mowa;) należy do herbat lekko fermentowanych,jest bardzo rzadka i niestety bardzo droga.Herbata  ta posiada niską zawartość teiny (0,35%)w stosunku do innych odmian herbacianych.Wytwarzana wyłącznie w Chinach  i poza nimi mało znana. Powstała , kiedy to zauważono ze lisice herbaty zielonej nie do końca wysuszone w końcowym etapie obróbki nie tylko żółkną ale także zmieniają jej zapach i smak.                                                                                                                                                                                                                                                 
 Od białej herbaty rożni się procesem  fermentacji:liście najpierw podgrzewa się,w ten sposób niszcząc enzymy odpowiedzialne za fermentacje,następnie kisi  się ja w cieple i wilgoci w specjalnej skrzyni.  Wówczas w tym zamknięciu zachodzi tzw fermentacja nieenzymatyczna,dzięki czemu herbata zyskuje  łagodny smak;)zółtą barwę oraz owocowy smak.

Jej właściwości zdrowotne
-pomaga.w.trawieniu
-pomaga usunąć szkodliwe produkty przemiany materii (toksyny)z organizmu { to ich nadmiar może  powodować bóle głowy lub sprawiać ze czujemy się zmęczeni}
-przywraca siły witalne



Jak ja parzyć…..?

Zaleca się w temp 8OºC   , przez około 3-4mniuty.Większość gatunków można zaparzać tylko raz-w przeciwieństwie do białej czy zielonej herbaty, choć są też takie, które nadają się do kilkukrotnego parzenia
Herbaty żółte przeważnie maja łagodny ,delikatny smak  ,określany mianem „owocowego” ,nie posiadają  gorzkiego posmaku, ich barwa jest  jasno-zółta , a aromat bardzo przyjemny.
Niektóre jednak maja posmak gorzkiej kawy lub czekolady. Herbata żółta powinna zawierać w swym składzie gałązki bo to one nadają jej niepowtarzalny aromat (jeśli już ja gdzieś znajdziemy to o tym nie zapomnijmy)


WARTO WIEDZIEĆ
Herbatę żółtą określa się mianem herbaty cesarskiej gdyż początkowy była zarezerwowana tylko dla cesarza Chin i jego najbliższego otoczenia. Jest ona mało znana w Polsce i Europie.
Poszukują jej głównie koneserzy…;) (tłum. wielbiciele  nowości herbacianych , znawcy rzeczy smacznych,pięknych,wytrawnych…;)

2 komentarze:

  1. Ogromna precyzja towarzysząca zbiorowi liści wiąże się z odpowiednio wysoką jakością żółtej herbaty. Ta wyjątkowa herbata produkowana jest tylko w Chinach, w bardzo małych ilościach, dlatego bywa obiektem poszukiwań koneserów z całego świata, osiąga też bardzo wysokie ceny na rynku. Herbata żółta jest trudno dostępna i bardzo mało znana nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W jej skład wchodzą młode listki krzewu herbacianego wraz z nierozwiniętymi pączkami.

    OdpowiedzUsuń